Wydrukuj tę stronę
środa, 19 sierpień 2020 16:22

To pierwsza taka wizyta w historii Sił Powietrznych Izraela.

Napisane przez Radosław Żurek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
To pierwsza taka wizyta w historii Sił Powietrznych Izraela. Foto: Luftwaffe (Oficjalny profil Luftwaffe - Twitter)

Sześć myśliwców F-16 należących do Sił Powietrznych Izraela przybyło w poniedziałek do bazy lotniczej Nörvenich leżącego niedaleko Kolonii, w której na co dzień stacjonuje 31 Dywizjon Lotnictwa Taktycznego "Boelcke". To pierwszy przypadek w historii, by izraelskie myśliwce lądowały w Niemczech.

Wizyta ma wyjątkową oprawę – na spotkanie izraelskich samolotów w powietrze wzbił się sam dowódca Luftwaffe, generał dywizji Ingo Gerhartz, który zasiadał za sterami Eurofightera i osobiście powitał gości.

We wtorek wspólna formacja niemieckich i izraelskich samolotów przeleciała nad bazą Fuerstenfeldbruck w celu uczczenia ofiar ataku jaki miał miejsce w 1972 roku w trakcie Olimpiady w Monachium. Zginęło wówczas 11 izraelskich sportowców. Samoloty pojawiły sią także nad terenem byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

Izraelskie F-16 pozostaną w Niemczech przez 2 tygodnie. Wezmą udział w ćwiczeniach BlueWings2020 oraz międzynarodowych ćwiczeniach Multinational Air Group Days (MAG Days).

Autor publikacji: Radosław Żurek dla Aviation24.pl

Czytany 1229 razy

Artykuły powiązane